نقش تاثیر گذاری پایدار در آداب معاشرت های تجاری و اجتماعی

نقش تاثیر گذاری پایدار در آداب معاشرت های تجاری و اجتماعی              

اغلب ما در گردهمایی های اجتماعی و تجاری دعوت می شویم، در این نشست های تجاری- اجتماعی می توان ‌ با مشتری های جدید آشنا شد و قراردادهای مختلف بست و یا ارتباطات جدید ایجاد کرد. اما از سویی دیگر این نشست ها می توانند دام هایی خطرناك باشند، كافی است بیش از حد احساس راحتی كنید و خودمانی شوید، قوانین پنهان اجتماعی را زیر پا بگذارید و در نتیجه به راحتی خود را نابود كنید، در حالی كه هیچ وقت نمی فهمید چرا؟

برای اینکه بتوانیم از این نشستها بیشترین بهره را ببریم می بایست بر تکنیکهای صحیح و کاربردی تاثیر گذاری پایدار که در نهایت باعث گسترش معاشرت های تجاری و اجتماعی می گردد، مسلط باشیم.

انواع ارتباط:

به صورت کلی انسانها با دو گونه کلامی و غیرکلامی، با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و مفاهیم را منتقل می نمایند. هر کدام از این مدلها قابلیت ها و تاثیرگذاری های خود را بر مخاطب دارد اما باید گفت شما هرچه بیشتر به ارتباط غیرکلامی مسلط باشید، نفوذ کلامتان هم بیشتر خواهد بود، خواه شما یک سخنران باشید و خواه یک مذاکره کننده در هر سطحی.

ارتباط کلامی:

به طور کلی ارتباطات کلامی مبتنی بر استفاده از کلمات می باشد. یعنی تمام آنچه هر فردی به زبان می آورد. ارتباط کلامی با تکیه بر دستور زبان و قواعد و قراردادهای آن است. ما با استفاده از این کلمات و دستور زبان با یکدیگر ارتباط برقرار می کنیم، اما راز اینکه برخی از افراد در مهارتهایی همچون فن بیان و سخنرانی، مذاکره، فروش و … سرآمد می شوند تنها در استفاده کردن از کلمات صحیح و خوب نیست بلکه آنها مسلط هستند به ارتباط غیرکلامی که نفوذ کلامشان را چندین برابر می کند.

ارتباط غیرکلامی:

به طور کلی گفته می شود که ارتباط غیرکلامی قابل اعتماد تر است. ارتباط غیر کلامی یعنی هر جور ارتباط و انتقال مفاهیم بدون استفاده از کلمات. یکی از تفاوتهای اصلی این دو نوع ارتباط در این است که مردم اکثراً اعتماد بیشتری به ارتباط غیر کلامی دارند خصوصا موقعی که پیامهای کلامی و غیر کلامی با هم همخوانی ندارد.

ارتباط غیرکلامی چندین مدل دارد که ما آن را کانالهای غیرکلامی هم می گوییم مثل:

زبان بدن: شامل کلیه پیام هایی که به واسطه اندام های بدن منتقل میکنیم. مانند: تکنیک گارد باز سخنران

مشخصات فیزیکی: فرم بدن هر فرد و حتی رنگ پوست و قد او در انتقال پیامها نقش دارند.

بو: یادتان باشد، بوی شما نشانه شخصیت شما و به نوعی برند شخصی شما می باشد.

زمان و مکان: بسیاری از پیامها در زمان و مکانی خاص معانی خاصی دارند مانند انواع پوشش در مکانها و زمانهای متفاوت

اصوات: صداها و آواهایی که می توان با دهان ایجاد کرد که گاهی برخی از آنها کار صدها کلمه را انجام می دهند.

لوازم جانبی: در آداب معاشرت، مصنوعات نقش مهمی دارند مانند: لباس، لوازم آرایش، عینک، ساعت و زیورآلات

به طور کلی شما با دانستن زبان بدن و تسلط بر کانال های غیرکلامی، می توانید قدرت کلامتان را چندین برابر کنید. پس توصیه میکنم بیشترین تمرکز خود را روی فراگیری ارتباطات غیرکلامی بگذارید چرا که یادگیری آن بسیار مهم و حیاتی ست شما با خواندن چند کتاب یا گوش دادن چند فایل صوتی و یا حتی شرکت در دوجلسه آموزش مهارت های سخنرانی  و فن بیان به اصول کلامی یک سخنران و سخنور مسلط خواهید شد.

تاثیر گذاری پایدار چیست؟

افراد زیادی را می شناسم که در حرفه های مختلف مشغول به کار هستند و با اینکه تسلط کلامی آنها بسیار معمولی ست یعنی از کلمات خاص و یا وزین ادبی استفاده نمی کنند اما تاثرگذاری بالایی در مخاطب دارند و در اصطلاح می گوییم: کلامشان نافذ است. آنها همیشه در ذهن ما ماندگارند و با موضوعی خاص به یادشان می آوریم.

تاثیرگذاری پایدار؛ اثری ست که از خود بجا می گذاریم و تا مدتها ادامه دارد. یعنی دیگران ما را نه با نام و شهرتمان بلکه با اثری که از خود بجا گذاشته ایم می شناسند.  فقط یک نکته مهم را بخاطر بسپارید؛ تاثیرگذاری پایدار هم مثبت است و هم منفی. یعنی اگر اثری که در ذهن افراد از خود بجای میگذاریم “بوی بد” باشد، یک تاثیرگذاری پایدار منفی و اگر “بوی خوش” باشد، یک تاثیرگذاری پایدار مثبت شکل خواهد گرفت.

من به شما قول میدهم با تسلط بر تکنیک های آداب معاشرت تجاری و اجتماعی و رعایت کردن آنها برای ایجاد تاثیرگذاری پایدار مثبت ، شما در زندگی اجتماعی و تجاری خود فردی متمایز خواهید بود. بیشتر از بقیه افراد خواهید درخشید و به نظر همه، فردی موثرتر خواهید بود. شما کسی خواهید شد که همه درها به رویتان باز خواهد شد، حالا دیگر انتخاب با شماست

سیستم لیمبیک چه کاره ست؟

اینبار میخواهم از قالب حرفهای درست و غلط خارج شده و بجای تاکید بر بایدها و نبایدها، برایتان دلایل علمی اینکه چرا باید با رعایت آداب معاشرت در افراد تاثیرگذاری پایدار ایجاد کنیم، صحبت کنم.  اینکه دقیقا بدانیم چرا می گوییم به ارتباط غیرکلامی و کانال های آن دقت کنید تا نفوذ شما در مخاطب تان بیشتر شود؟! چطور می توانیم بر مخاطب تاثیر بهتری بگذاریم؟

در مغز انسان بخشی وجود دارد به نام سیستم لیمبیک، به طور خلاصه کار اصلی آن قضاوت کردن از طریق مشاهدات می باشد. مثلا زبان بدن و کانالهای غیر کلامی دیگر توسط این بخش درک می شوند. این بخش با قسمتهای دیداری و پیش حرکتی مغز ارتباط دارد. به زبان ساده پیش از آنکه مغز یک پردازش آگاهانه از آنچه می بیند داشته باشد، اطلاعات مشاهده ای به سیستم لیمبیک رفته و بلافاصله یک تفسیر سریع از فرد مقابل، انجام می دهد. با بودن این بخش، در مغز مان است که در برخورد اول با افراد مثلا؛ بلافاصله تشخیص می دهیم او فردی مسلط است و یا دارای اعتماد به نفس بالا یا پایین می باشد.

با دانستن این مطلب شاید دیگر لازم نباشد هر روز و در هر سمیناری، تاکید کنیم که چرا باید تکنیک های آداب معاشرت را در حوزه تجارت و اجتماع را بدانید. تسلط بر این تکنیک ها برای همه افراد جامعه توصیه می شود، استاد دانشگاه، مدرس، سخنران، سخنور، پزشک، مدیر، سیاستمدار، کارمند، فروشنده و بازاریاب، مشاغل آزاد و یا حتی خواستگار.

کلام آخر؛ لطفا اگر میخواهید فردی متمایز و اثرگذار باشید روی اولین برخوردهایتان کار کنید چراکه معتقدم “شما هرگز شانس دیدار اول را برای دومین بار بدست نخواهید آورد”.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *