زلیخا عادلی

زلیخا عادلی یکی از ۱۰ خانم موفق ایران

دستاوردها

– عامل توسعه خوشه فرش دستباف – منتخب ده بانوی کارافرین برتر ایران در سال۹۴٫ – مدرس دانشگاه جامع علمی کاربردی – دبیر کانون کارافرینی استان گلستان – تغییر در نمونه تولیدات با نگرش تولید محصول با کیفیت ،کاهش قیمت محصول جهت رقابت با کشورهایی از جمله هند و پاکستان – تدوین استاندار قالیباف ترکمن و مشارکت در اموزشهای فنی و حرفه ای و صنعت معدن و تعاون کار رفاه اجتماعی در خصوص ارتقا سطح بافندگان.

بهبود شغلی

زلیخا عادلی کارشناس فرش دستباف، متولد ۱۳۵۲ از شهرستان بندرترکمن است که ۲۰سال پیش با ورود به حوزه فرش، فعالیت خود را آغاز کرده و به منظور ارتقا و رشد هنر صنعت فرش به طرح خوشه های صنعتی وارد شده است.

وی دوره های آموزشی مختلف را نگذرانیده و عامل توسعه خوشه فرش دستباف استان گلستان است.

کار آفرینی کسب و کار

عادلی، موسس شرکت گل نگار ترکمن است و به عنوان کارآفرین برتر در کشور انتخاب شده و لوح تقدیر و جوایزی از معاونت حقوقی بانوان ریاست جمهوری دریافت کرده است. در حال حاضر، عامل توسعه خوشه فرش این استان است.

عادلی، چهره ای شاخص در عرصه فرش به شمار می رود و حتی در سال ۹۴ از طرف ماهنامه طره، به همراه محمدجواد ظریف و محمدرضا نعمتی به عنوان چهره های درخشان حوزه فرش دستباف انتخاب شد.

وی در مورد تعریف عامل توسعه می گوید: عامل توسعه، در واقع علاوه بر مدیریت ارتباطی را در میان همه عوامل فرش دستباف ایجاد می کند؛ از طراحی و رنگرزی گرفته تا بافندگی، تهیه مواد اولیه و بازار فروش.

جادوی هدفگذاری

وی در مورد پیشبرد این طرح می گوید: سال اول، پروژه را مطالعه کرده و براساس نقاط ضعف و قوت این حوزه استراتژی تولید، فروش و حضور در بازارها را تدوین کرده ایم. دوره های آموزشی طراحی، بازاریابی، فروش و… از جمله اقدامات این خوشه بوده است. همچنین حضور در نمایشگاه های خارجی برای شناخت بازار، گرفتن سفارش و نمایش کاتالوگ از دیگر اقداماتی بوده که در جهت پیشبرد برنامه ها انجام شده است. نوع نمایشگاه رفتن ما هم با این تفاوت انجام می شود که برای شناخت سلیقه مشتری از کشورهای مختلف است، یعنی دیگر به این صورت نیست که فرش را بدون توجه به بازار عرضه کنیم و بعد بدون فروش برگردانیم.

عادلی، معلم بوده و در دبیرستان هم تدریس کرده است. لیسانس کارشناسی فرش دستباف و ارشد مدیریت دارد. می گوید با استفاده از رشته تحصیلی اش، وارد بازار کار شده است. دو فرزند دارد. دختر و پسری که می گوید ایده های بزرگی در سر دارند و قرار است اهداف بزرگی را دنبال کنند. حدودا از زمان دانشجویی وارد بازار کار شده است. اول تا مقطع کاردانی مدیریت بازرگانی خوانده است، اما درسش را در رشته فرش ادامه می دهد و معتقد است که این حوزه را بیشتر دوست داشته و توانسته در این حوزه پیشرفت هایی هم بکند.

رهبری و مدیریت

عادلی با تسهیلات ۵۰میلیون تومانی توانسته با ثبت شرکت گل نگار ترکمن، در قالب طرح پشتیبان جهت راه اندازی زنجیره تولید فرش دستباف ترکمن برای برای بیش از ۲۰نفر به صورت متمرکز و ۱۰۰نفر به صورت غیرمتمرکز اشتغال ایجاد کرده است. همچنین در دومین نمایشگاه نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار با رویکرد زنان اشتغال زا، به عنوان کارآفرین برتر در حوزه فرش انتخاب شده است.

عادلی در میان ۷۲عامل توسعه کشور، تنها بانویی است که در این عرصه وارد شده است. وی در مورد تعداد بافنده های استانش می گوید: آماری که معمولاً اعلام می شود حدود ۷۰هزار نفر است، اما از این تعداد ۳۶هزار نفر کارت شناسایی دارند و همه این افراد زن هستند. می گوید در منطقه ما مردان فرش نمی بافند و همه بافنده ها زنان هستند و با خنده ادامه می دهد: مردان شهر ما در حاشیه فرش می نشینند و بیشتر انجام کارهایی چون رنگرزی، رفوگری و قالی شویی را بر عهده دارند.

قوانین طلایی فروش

بسته های مدیریتی در حوزه فرش دستباف در حال رشد است و قرار است با این بسته های مدیریتی، نگاه سنتی از تولید تا فروش و صادرات این دست بافته ها تغییر کند.

عادلی با بیان این جملات ادامه می دهد: شاید زمانی که فرش ایران در بازار بی رقیب بود، یکه تازی می کرد، اما الان که رقبای زیادی به بازار آمده اند دیگر آن نگاه سنتی جواب نمی دهد. باید روند تولید، دانش محور و مبتنی بر خواست بازار باشد نه تولید در خانه و عرضه در معتبرترین نمایشگاه های جهانی. عمر خوشه های فرش، تقریباً به ۶سال می رسد و ما امیدواریم با این بازارسنجی بتوانیم فرش را از این حالت رکود نجات بدهیم.

در منطقه گلستان فرش اصلی، فرش ترکمن است که الان در بازارهای جهانی فروش ندارد. چون سبک خرید مردم دنیا تغییر کرده و نمی شود رنگ های تکراری را به بازار برد.رنگ قرمز در بازار آلمان جواب نمی دهد و رنگ های سرد و طرح های ساده را بیشتر می پسندند حالا اگر ما باز هم فرش های سنتی را به نمایشگاه دموتکس آلمان ببریم نتیجه نمی گیریم. ما برای برطرف کردن این ضعف کاتالوگ ارائه می دهیم براساس سلیقه آن مردم. آفریقای جنوبی فرش ترکمن را می خواهد، اما این فرش را براساس طرح و رنگ مورد نظرش.

آموزش فروش: به عادلی می گویم فرش ایرانی را گران می دانند چون دستمزد بافنده ها بالاست و بنابراین نمی تواند در بازارهای جهانی رقابت کند و عقب می ماند، اما او نظر دیگری دارد و در این ارتباط می گوید: فرش دستباف ایران گران محسوب نمی شود و اگر هم در برابر بعضی از محصولات قیمت بالاتری داشته باشد به دلیل کیفیتش است که هنوز همانند ندارد، اما اینکه ما نمی توانیم در بازارهای جهانی رقابت کنیم به دلیل نبود مجتمع های بزرگ فرش بافی در کشور است.

بنابراین نمی توانیم تولید انبوه داشته باشیم و نمی توانیم تعهدات مان را به سفارش دهنده برآورده کنیم و در قراردادهای تجاری بدقول می شویم، اما وقتی فرش ایرانی هنوز در خانه و براساس زمان بیکاری بانوان و منطبق با طرح های سنتی و قدیمی بافته می شود، راهش به بازارهای جهانی هموار نخواهد بود. الان نقشه های فرش ایرانی را با به روزآوری در هند و افغانستان می زنند. در قیمت گذاری می توانیم رقابت کنیم مثلاً با پایین آوردن تراکم و. . . اما مسئله اصلی همان بحث عدم توانایی برای پاسخ گویی به سفارش های بزرگ تجاری است.

اهداف خوشه ای عادلی

خوشه فرش دستباف استان شامل تولیدکنندگان فرش دستباف در استان، تأمین ‎کنندگان مواد اولیه، فروشندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان، طراحان، رنگرزها، قالیشویان، رفوگران، تمامی ارگان‎های ارائه‎دهنده خدمات کسب و کار و سازمان‎های دولتی مرتبط و همه ذی نفعان این حوزه است که سعی در برقراری تعاملی پویا میان تمامی ذی نفعان برای دستیابی به هدف اصلی خوشه است.

کمک به ذی نفعان در ایجاد و توسعه یک چشم انداز مشارکتی برای آینده، همچنین تقویت ظرفیت برای عمل بر مبنای چشم انداز مذکور است. محصولات موردنظر در خوشه فرش دستباف استان گلستان، با توجه به اصالت منطقه و ظرفیت رشد آنها شامل فرش‎های ترکمن، نایین، قشقایی، تابلو فرش و گبه است که در راستای بهبود در کیفیت و ارتقاء میزان فروش و صادرات آنها برنامه‎ریزی ‎خواهد شد.

عمده‎ترین نقاط فشار اصلی خوشه فرش دستباف عدم فعالیت‎های مدیریت بازار، عدم شناخت درست از بازارهای فرش و همچنین عدم بازاریابی اصولی و ناشناخته ماندن دست بافه‎های استان است. سعی ما این است که با ترویج بازارهای منطقه‎ای و افزایش در سهم بازارهای داخلی و بنچ مارکت‎های جهانی از یک سو و انجام اقدامات برای صادرات مستقیم دست بافه‎ها و تأمین مواد اولیه در استان از سوی دیگر بتوانیم با ورود به عرصه مستقیم صادرات دست بافه‎ها به افزایش سود ۴۰درصدی از تولیدات خوشه دست پیدا کنیم.

تکنولوژی قدرت درون

موفقیت و خودشناسی: همیشه وقتی این سوال از من پرسیده می‌شود من یک آه بلند می‌کشم. چون بالا آمدن در این صنعت و حرفه اصلا کار راحتی نبود، اما فکر می‌کنم آنچه من را با تمام سختی‌ها به اینجا رساند، ‌همان صبح بیدار شدن‌های من، بسم‌الله گفتن‌ها و حرکت من بوده است. محال است من از کار کردن خسته شوم. به خودم قول داده‌ام تا روزی که توان حرکت دارم و می‌توانم روی پاهای خودم بایستم، تلاش کنم و با توکل به خدا به کارم ادامه بدهم.

واقعیت هم این است که من سخت ترین روزها را برای رسیدن به اینجا پشت سر گذاشتم. الان ماه رمضان است و من ماه‌های رمضانی را به یاد دارم که حتی برای افطار هم به خانه نمی‌رسیدم آنقدر که کار زیاد بود. الان که فکر می‌کنم می‌بینم اگر همراهی خانواده‌ام نبود شاید این مسیر خیلی خیلی سخت‌تر طی می‌شد یا نیمه کاره می‌ماند.

تحلیل شخصی

دلایل موفقیت ایشون به نظر من:

  1. روی یک کار تمرکز کردن و در واقع از این شاخه به اون شاخه نپریدن
  2. تلاش و پشتکار فراوان
  3. به روز بودن و آشنا بودن با بازار جهانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *