افزایش دارایی خود، با خلاقیت در زمان

اگر می خواهید از زندگی تجاری و اجتماعی خود بهتر استفاده کنید، پیشنهاد می کنم به روشهای خلاقیت در استفاده از زمان توجه بیشتری کنید چراکه یکی از مهمترین دارایی های هر فردی، زمان است.

هر روز ۳ فعالیت مهم خود را که نقشی حیاتی برای زندگی و کسب و کارتان دارد را یادداشت کنید.
بزرگترین سارقان زمان خود را شناسایی کنید تا بتوانید مدیریت بهتری بر زمان خود داشته باشید
برای انجام شدن هر کاری زمان شروع و پایان مشخص کنید.

آیا می خواهید به بهترین شکل زمان خود را مدیریت کنید؟

در دنیای پیرامونی ما، اصطلاح کمبود وقت وجود دارد اما مشکل کمبود وقت وجود خارجی ندارد. کمبود زمان، تماما از درون انسان سرچشمه می گیرد؛ اگر شما شیوه از روشهای خلاقیت در زمان بتوانید استفاده کنید دیگر مشکل کمبود وقت نخواهید داشت بلکه زمانی را هم اضافه خواهید آورد. موفق ترین افراد می دانند که نوع و کیفیت مدیریت زمان آنها، اغلب کیفیت زندگی آنها را تعیین می کند. اما مدیریت زمان چیست و چطور می توانید آن را تسخیر می کنید؟ بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند که مدیریت زمان فقط یک ابزار تجاری است، مانند یک ماشین حساب یا تلفن همراه. حقیقت این است که، زمان ارزشمند ترین منابع شماست. خلاقیت در زمان یعنی روشهایی موثر برای استفاده بهتر از وقت جهت افزایش بهره وری و ایجاد تعادل بین کار و زندگی.

 

خوشبختانه، امروزه ابزارها و کتابهایی زیادی در حوزه مدیریت زمان موثر و تکنیک هایی که در طول سال ها توسعه یافته اند، وجود دارد. من نیز در سالهای گذشته وقت زیادی را صرف مطالعه و روشهای بهینه سازی در مدیریت زمان کرده ام که نتیجه آن ایجاد برخی از تکنیک های خلاقانه برای استفاده بهتر از زمان می باشد. شما می توانید با استفاده از این تکنیکها بلافاصله در مسیر بهتر شدن زندگی تجاری و اجتماعی خود تبدیل به یک متخصص شوید.

خلاقیت در زمان از زبان مهندس صنم پور

خلاقیت در مدیریت زمان یعنی موفقیت در زندگی تجاری و اجتماعی

یکی از مشکلات اصلی ما در استفاده از زمان، اختصاص دادن زمان خانواده و یا زمانهای شخصی خود برای انجام امور کاری می باشد. افراد موفق، از استراتژی های مدیریت زمان استفاده می کنند تا وظایفی را که در زندگی بر عهده شان می باشد را به خوبی انجام دهند. در اینجا برخی از استراتژی های مدیریت زمان برای غلبه بر ضعف های استفاده درست از زمان آمده است:

از قانون ۸۰/۲۰ استفاده کنید. این قانون می گوید ۲۰ درصد از لیست کار شما بیشترین نتایج را تولید می کند. پس بهتر است پس از شناسایی آن ۲۰% کار مهم، بلافاصله قید صرف زمان برای انجام بخش ۸۰% را بزنید.
برای بهتر انجام شدن کارها آنها را به بخش های کوچکتری تبدیل کنید. سپس بخش های کوچک از یک کار بزرگ را لیست کنید و در نهایت برای انجام آنها اقدام کنید.
نسبت به انجام دادن کارهای خود متعهد باشید. یعنی وقتی کاری را شروع می کنید تا آن را انجام نداده اید، از جای خود بلند نشوید و فقط روی همان کار تمرکز کنید.

استفاده از زمان تلف شده با ابزار خلاقیت در زمان

در بیشتر مواقع، ۵۰ درصد زمانی که برای انجام یک کار می گذاریم، تلف شده و صرف چیزهایی مثل پاسخگویی به تلفن، سرگرمی و کارهای ساده دیگر می گردد. هنگامیکه دوره مدیریت زمان را می گذرانید، به درستی یاد می گیرید که چگونه از زمان خود بهینه استفاده کنید و کارهای بزرگ را در زمانهای کوتاه انجام دهید. در این دوره می آموزید که چطور از ابزارهای مهم مدیریت زمان استفاده کنید:

روشهای درست برنامه ریزی: با تسلط بر روشهای برنامه ریزی شما می توانید برای تمام سال، ماه، هفته و البته روزهای خود، زمانبندی مناسب داشته باشید. شمامی بایست بتوانید مشخص کنید در طول روز چه کارهایی باید انجام دهید تا به اهداف سالانه تان برسید.
در یک دوره مدیریت زمان ثبت نام کنید. اگر تا به حال برای دانستن مدیریت زمان کاری نکرده اید، پیشنهاد می کنم در یک دوره آموزشی مدیریت زمان ثبت نام کنید. برای شروع اصلا مهم نیست به کدامیک از مدرسین کشور مراجعه کنید، چراکه باید ابتدا با الفبای مدیریت زمان آشنا شوید و نقش مهم آن در زندگی خود را درک کنید.
اولویت بندی کنید. برای آنکه بتوانید از زمان خود بهتر استفاده کنید، پیشنهاد می کنم تمام کارهای روزانه خود را از مهمترین، اولویت بندی کنید به طوریکه مهمترین کارهای شما در بالای لیست قرار گیرند. حالا وقتی برای انجام کارها اقدام می کنید حتما باید از بالای لیست شروع کنید.

مهارت های بهره وری خود را بسازید

اکثر مردم به اشتباه تصور می کنند برای موفقیت در زندگی و کسب و کارشان، باید بیشتر کار کنند. اما چرا خیلی از افراد با اینکه زمان بیشتری را صرف کار خود می کنند، کمتر پیشرفت می نمایند؟؟ جواب ساده است، اکثر افراد در جامعه ما نمی دانند که با تسلط بر خلاقیت زمان، می توانند کارهای بیشتری را در زمانهای کوتاه تر انجام دهند.

لیست فردا را امشب بنویسید. شما باید هر شب برای انجام کارهای فردای خود برنامه ریزی زمانی بنویسید. با اینکار نه تنها دقیقا اولویتهای مهم شما مشخص می گردد بلکه ضمیر ناخودآگاه تان نیز با طراحی فرایندهای ذهنی، شما را در حالت آماده باش برای یک روز خوب قرار می دهد.
لیست خود را دسته بندی کنید. یکی از ابزارهای مهم در خلاقیت در زمان، دسته بندی کردن کارهایی ست که در یک گروه قرار دارند. مثلا بجای آنکه در طول روز به آماده کرده چند نامه بپردازید، آنها را در دسته بندی “نامه ها” قرار داده و در یک ساعت مشخص و با تمرکز بالا، همه را انجام دهید و سپس به سراغ دسته بعدی کارها بروید.  

انگیزه خود را بالا ببرید

شاید بزرگترین مشکلی که مدیران، کارمندان و حتی افراد عادی امروزه با آن دست به گریبانند «فقر زمانی» است. هنگامی که شما از قدرت زمان استفاده می کنید، احساس کنترل بیشتری نسبت به زندگی خود خواهید داشت و انگیزه شما برای ادامه مسیر بالاتر خواهد رفت. در اینجا چند راهنمایی ساده که می تواند باعث بالا رفتن انگیزه شما برای استفاده بهتر از زمان گردد، ارایه می کنم:

ضمیر ناخودآگاه خود را برنامه ریزی کنید. حتما برای شما هم پیش آمده که به هر دلیلی کارهای حتی برنامه ریزی شده تان در زمان مشخص انجام نشده و به تعویق می افتد، در این صورت باید مراقب باشید این موضوع تکرار نگردد چراکه در ضمیر ناخودآگاه شما به عنوان یک عادت پذیرفته خواهد شد پس بلافاصله برای انجام آن کار، زمانی جدید تعیین کنید.
سخت ترین کار، اولین کار. در بسیاری از مواقع به دلیل سخت و دشوار بودن یک کار، آن را به تعویق می اندازیم. اما حالا وقت آن رسیده که شیوه خود را عوض کنید و سخت ترین کارتان را در اول لیست کارها نوشته و انجامش دهید. این روش انگیزه های شما را برای ادامه راه بالاتر خواهد برد.
به عواقب منفی فکر کنید. گاهی اوقات شما برای آنکه انگیزه لازم را جهت ادامه کارها داشته باشید، لازم است به عواقب تاخیر انداختن کارها که باعث انباشته شدنشان می گردد فکر کنید. اینکار به شما کمک می کند تا انگیزه تان بالا رفته و به سرعت دست به کار شوید.