سمینار ارتباط موثر

ارتباط موثر:

مهم ترین مهارتی که یک فرد باید به آن مسلط باشد تا بتواند در این دنیا به خوبی زندگی کند، مهارت ارتباط موثر است.

 

خوب دقت کنید، گفته می شود مهارت ارتباط موثر و نه فقط حرف زدن با دیگران، هر چند گفتگو کردن با افراد در جامعه هم یک مهارت است و قواعد خاص خود را دارد اما وقتی می گوییم تسلط بر مهارت های ارتباط موثر، یعنی اینکه شما بتوانید با هر فردی چه آشنا و چه غریبه به بهترین شکل ممکن ارتباط برقرار کرده و با انتقال بهتر پیام خود، به اهداف ارتباطی تان دست یابید.

وقتی شما مسلط به مهارت های ارتباطی باشید همه درها به رویتان باز خواهد شد و سرعت ایجاد و گسترش روابط شما، چندین برابر خواهد شد. حتما می دانید که در دنیای امروز گفته می شود افرادی به موفقیت های بیشتر دست می یابند که روابط گسترده تری دارند و به مهارتهای ارتباط موثر مسلط هستند.

 

نقش مهارت های ارتباطی

امروزه بسیاری از نظریه‌پردازان و صاحب‌نظران علوم ارتباطات بر این عقیده‌اند که مهارت‌های ارتباطی نقش بسیار مهمی در موفقیت انسان چه در زندگی کاری و اداری و چه در زندگی شخصی آنان دارد. به جرات می‌توان ادعا کرد که یکی از مهم‌ترین دلایل شکست‌هایی که انسان در زندگی خود با آن مواجه می‌شود این است که قبل از اتخاذ تصمیم و مبادرت به انجام یک کار(انتخاب شغل، ازدواج، تربیت فرزند و امثال آن)‌ سعی نکرده است که مهارت‌‌های ارتباطی و رفتاری لازم برای انجام آن کار را کسب کند.

پژوهش‌های انجام شده حاکی از آن است که مهارت‌های لازم برای برقراری ارتباط موثر را می‌‌توان از طریق آموزش و تمرین یاد گرفت و البته کسب این مهارت‌ها چندان آسان به نظر نمی‌رسد، در برقراری ارتباط با دیگران چنانچه یکی از طرفین صحبت، پیام طرف مقابل را به خوبی دریافت نکند و نفهمد که منظور طرف مقابل از این پیام چه بوده، ارتباط برقرار شده بی‌حاصل بوده است.


درواقع می‌توان گفت ریشه بسیاری از سوء تفاهم ها، رنجش‌ها و اختلافات و همچنین منشأ بسیاری مشاجرات، اختلافات و نزاع‌های خانوادگی، عدم وجود فهم متقابل در صحبت‌ها است، چرا که یکی از طرفین گفتگو یا بدتر از همه دو طرف گفتگو حرف یکدیگر را نمی‌فهمند و برداشت درستی از پیام‌های ارسال شده ندارند.

مهارت های ارتباطی

درست صحبت کردن و بیان متناسب یکی از مهارت‌های اساسی ارتباطی در برقراری یک ارتباط موفق و موثر می‌باشد.

در بیان اهمیت این مهارت ضرب‌المثل‌های فراوانی در ادب فارسی وجود دارد.

از آن جمله «تا مرد سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد» یا «پسته بی‌مغز چو دهن باز کند رسوا شود.» و از همه معروف‌تر ضرب‌المثل قدیمی فارسی: «زبان سرخ، سر سبز می‌دهد بر باد.»

به راستی آیا تاکنون به چگونگی و شیوه صحبت کردن با دیگران فکر کرده‌اید؟

در حقیقت همه ما توانایی صحبت کردن را داریم، اما گاه لازم است برای ایجاد ارتباط یا استمرار ارتباطات خود مهارت‌های صحبت کردن را هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی ارتقا دهیم. برخی از افراد از صحبت کردن با دیگران طفره می‌روند یا نمی‌‌توانند به راحتی سر صحبت را با دیگران باز کنند و روابط موثری با دیگران داشته باشند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *